Ratekev Fire

Forum Anime , Manga , Light Novels

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Ratekev Fire » Arhiva » RPG » ‍‍‍‍‍Valedru » Sudul » Câmpia arabă » Miros de iarba

Miros de iarba

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Miros de iarba la data de Lun Iun 16, 2014 1:19 pm

RedKo

Nivel 2
Nivel 2
Mirosul imbietor de iarba verde, vantul care imi strapunge parul facandu-l sa se miste in stanga si in dreapta...oooh, campia. Dulcea campie verde , confortabila iarba. Mirosul proaspat, vantul rece. Cat de confortabil...chiar daca norii negrii amenintau ziua, scuipand picaturi mici de apa. Micile picaturi imi ating usor fata. Cand de frumoasa este viata. Ma uitam in gol la inaltul cer.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Miros de iarba la data de Lun Iun 16, 2014 6:10 pm

Lya

Nivel 2
Nivel 2
După ce m-am trezit pe gheaţă m-am decis că e mai bine să-mi ascund aripile. Folosesc o vrajă uşoară asupra lor, în aşa fel încât să rămână invizibile cât timp nu le folosesc. După ce am inspectat bine tărâmul ăla de gheaţă - mi-a luat câteva zile - m-am decis că ar fi bine să "investighez" şi asupra celorlalte tărâmuri pământene.
Am început să survolez în zbor şi în mai puţin de câteva ore am simţit cum frigul se transformă în cald. Observ însfârşit o câmpie în depărtare. Decid că acolo o să fie primul meu popas după atâtea ore de zbor. Observ că drumul care desparte câmpia în două e foarte aglomerat şi că există corturi ici şi colo. Eram ascunsă după un nor şi puteam observa acele lucruri fără nicio problemă. Trag aer în piept şi mă las în picaj. Ajung foarte repede la sol şi îmi închid aripile cât ai clipi. Mă dureau puţin picioarele de la aterizarea forţată dar va trece cu timpul. Mă întorc şi observ un băiat întins puţin mai departe de mine. Oh Doamne..dacă m-a văzut?

3 Re: Miros de iarba la data de Lun Iun 16, 2014 6:17 pm

RedKo

Nivel 2
Nivel 2
Aveam ochii inchisi, gandindu-ma la acesta lume.Oare cum v-a evolua? Politica v-a mai fi asa de dura? Religia ne v-a minti in continuare? Nu prae sunt obisnuit cu obiceiul de a venera pe o entitate sublima, dar, pentru moment asta trebuie sa fac. Dormeam bustean, in mintea mea, aflandu-se multe ganduri, fiecare mai colorata de cat cealalta. Sper sa ma si bronzesz de asemenea.

4 Re: Miros de iarba la data de Lun Iun 16, 2014 6:20 pm

Lya

Nivel 2
Nivel 2
Mă apropii de el cu inima în gât. Dacă m-a văzut? Mătuşa îmi şi ia funcţia de arhanghel protector. Mă apropii foarte tare şi mă uit la el stând în picioare. Dormea. Răsuflu uşurată. Îmi las picioarele moi şi ajung întinsă pe lateral cu spatele la băiat. Încet ochii mi se închid, straniu, iar eu intru în lumea viselor cu un bilet dus-întors.

5 Re: Miros de iarba la data de Lun Iun 16, 2014 6:25 pm

RedKo

Nivel 2
Nivel 2
Dupa cateva minute de somn, simnt pe cineva langa mine. Ma frec usor la ochii mei verzi ca iarba e care stateam, apoi ma ridic in fund. Imi indorc capul si observ ca langa mine se afla o faptura cat de cat micuta, cu parul lung, roz. Cat de cat draguta fata. Ma pun usor peste ea, netrezind-o. Cu o fata malefica incep sa o gadil peste tot, razand -eu- copilareste.

6 Re: Miros de iarba la data de Lun Iun 16, 2014 6:32 pm

Lya

Nivel 2
Nivel 2
Se pare că visita mea scurtă în tărâmul viselor a luat sfârşit. Mă trezesc brusc şi din reflex dau cu cotul. Cred că am lovit sternul. Mă îndepărtez de acel băiat care acum câteva minute bune dormea şi el.

7 Re: Miros de iarba la data de Lun Iun 16, 2014 6:37 pm

RedKo

Nivel 2
Nivel 2
Cad pe iarba nemiscat, cu mainile la piept. Stau cateva secunde si ma ridic cu ochii lipsiti de viata si cu un zambet indraznet. Ma sterg usor de praf, imi aranjez parul, atintind-o pe "luptatoare" cu ochii. Nu credeam ca v-a reactiona asa. Tusesc scurt, imi reglez vocea si ii spun serios:
-Chiar era necesar sa recurgi la asta?

8 Re: Miros de iarba la data de Lun Iun 16, 2014 6:39 pm

Lya

Nivel 2
Nivel 2
-Scuze...da nici măcar nu ne cunoaşte şi mă gâdili..plus că nu sufăr gâdilatul.
Mă uit la el cu o privire uşor nervoasă. Incredibil, pământenii ăştia sunt fără speranţă.

9 Re: Miros de iarba la data de Lun Iun 16, 2014 6:42 pm

RedKo

Nivel 2
Nivel 2
La cuvintele ei de scuze, simnt putina nepasare divina. Cine stie, poate o fi o maniaca dupa religie sau politica. Se crede rea superioara. Incep sa rad si sa ma aproprii usor de ea. Sa vedem cum decurg lucurile, sper sa nu ma plictisesc repede.
-Eah, nu-i nimic, cu toti mai gresim. Aveam o bucurie si un entuziasm in glas, de parca nimic nu s-ar fi intamplat. Imi era indiferent ca m-a lovit. Nu imi pasa. Poate, intr-o zi am sa ii reintorc si ei "favoarea".

10 Re: Miros de iarba la data de Lun Iun 16, 2014 6:45 pm

Lya

Nivel 2
Nivel 2
Ce logică pe oameni. "Oh! O fată a adormit lângă mine! Mai bine o gâdili!" Ofetz. Se pare că băiatul nu avea o vârstă tare înaintată, mai ales la modul cum se comporta şi acuma începe să se apropie de mine.
-Da, bine spui.
Eu am greşit din clipa în care am aterizat lângă tine.

11 Re: Miros de iarba la data de Lun Iun 16, 2014 6:51 pm

RedKo

Nivel 2
Nivel 2
Cea ce era ciudat insa, este faptul ca, inainte sa o vad, am obsrrvatvpe cer ceva straniu de dupa nor. Foarte straniu. Plus, ca as fi auzit daca ar fi venit pe picioare. Asta nu-i normal...deloc normal. Poate...poate fi din ceruri? Asta s-ar explica atitudinea ei dar totusi...ma aproprii incet de ea. Cu o voce bleguta, ii replic:
-Ai vazut si tu chestia aia zburatoare de dupa nori?

12 Re: Miros de iarba la data de Lun Iun 16, 2014 8:02 pm

Lya

Nivel 2
Nivel 2
-Nu. Am apărut aici acum câteva minute şi am adormit fără să vreau.
Mă uit la el calmă. Oarecum asta era dintre calităţile mele. Mă enervez, cei drept, foarte repede, dar la fel de repede îmi şi trece.

13 Re: Miros de iarba la data de Lun Iun 16, 2014 8:10 pm

RedKo

Nivel 2
Nivel 2
Imi pun mana in crestetul capului, scarpindnu-ma prosteste. Cu o moaca bleaga, prostuta si copilaroasa, ma uit ca un tantalau la ea. Sper ca planul meu sa mearga si sa ma creada tantalau. Nu am nevoie de cineva care sa ma deconspire. Ok...sa vedem. Imi duc usor mana la buze, o las acolo cateva secunde apoi ii spun lent:
-Ciudat, eu nu te-am auzit ca ai pasit...sigur nu ai venit prin alta cale?

14 Re: Miros de iarba la data de Lun Iun 16, 2014 8:56 pm

Lya

Nivel 2
Nivel 2
-Am venit de sub pământ, ba nu, din cer.
Mă uit la el cu o faţă gen "are you fucking kidding me?".

15 Re: Miros de iarba la data de Lun Iun 16, 2014 9:17 pm

RedKo

Nivel 2
Nivel 2
Ma opresc brusc. Imi las mainile pe langa corp, relaxandu-ma. Resuflu calm, inchid ochii, imi pun gandurile in oridne. Deschid ochii si ii spun copilareste:
-Aha, sa inteleg ca tu esti un inger sau ceva de genu...nu se presupunea ca trebuia sa ramaneti ascunsi? Sau nu esti in stare sa te ascunzi? Spun eu incepand sa rad...chiar un inger?

16 Re: Miros de iarba la data de Mar Iun 17, 2014 3:28 pm

Lya

Nivel 2
Nivel 2
-Vezi cumva că am aripi?
Mă uit la el zâmbind.
-Nu, nu sunt înger..dar aş vrea.

17 Re: Miros de iarba la data de Mar Iun 17, 2014 3:31 pm

RedKo

Nivel 2
Nivel 2
Sunt confuz acum, foarte confuz. Ingerii nu sunt entitazi divine, ci doar experimente ale naturii. Sigur tipa asta are aripi. Dar nu stiu cum sa o fac sa mi le arata...
-In fine, eu-s Reds.

18 Re: Miros de iarba la data de Mar Iun 17, 2014 3:33 pm

Lya

Nivel 2
Nivel 2
-Petra. Încântată.
Mă uit la el cu o expresie calmă. Oh pământenii ăştia, mult îşi mai bagă coada în treaburile altora.

19 Re: Miros de iarba la data de Mar Iun 17, 2014 3:36 pm

RedKo

Nivel 2
Nivel 2
Petra? Asta-i nume sfant. Sigur e o chestie inaripata. Ma pune pe ganduri, poate ea mi-ar fi de folos. Stau drept in fata ei, uitandu-ma in ochii ei, analizand-o. Draguta din cate vad.
-Nu ma pricep la religie, dar Petru e nume de sfant. Sigur nu esti un mutant al naturii cu nume de inger?

20 Re: Miros de iarba la data de Mar Iun 17, 2014 3:38 pm

Lya

Nivel 2
Nivel 2
Îl privesc puţin uimită.
-Mutant?
Pufnesc în râs. Băiatul chiar era simpatic.
-Ce simpatic eşti...de unde ţi-a venit ipoteza asta absurdă?

21 Re: Miros de iarba la data de Mar Iun 17, 2014 3:41 pm

RedKo

Nivel 2
Nivel 2
Ii rad inapoi, scarpinandu-ma in cap de parca am spus ceva normal. Dar asa e, ingerii sunt doar o contopire dintre pasari si oamenim facuti de mama natura.
-Pai, voi, sunteti considerati pazitori pentru ca aveti adene de pasare. Pasarea se asocieaza cu vulturul, vulturul e curajos si apara pui. Ii explic eu razand.

22 Re: Miros de iarba la data de Mar Iun 17, 2014 3:44 pm

Lya

Nivel 2
Nivel 2
-Nu...îngeri sunt creaturi create de Dumnezeu..aripile lor nu sunt ca ale păsărilor..cred ţie îţi place mai mult partea ştinţifică decât cea religioasă.
Mă ridic în picioare şi mă întind puţin. Am amorţit de la atâta stat.

23 Re: Miros de iarba la data de Mar Iun 17, 2014 3:48 pm

RedKo

Nivel 2
Nivel 2
Sunt in picioare razand de afirmatia acestei fete. Ea nu intelege ca noi nu trebuie sa veneram pe nimeni.
-Dumnezeu esti tu, dumnezeu sunt eu, dumnezeu suntem toti. Dumnezeu este defapt constiinta noastra. Cand facem ceva rau, constiinta ne mustra. Ingerii sunt doar niste oameni inaripati facuti de stiinta.

24 Re: Miros de iarba la data de Mar Iun 17, 2014 3:51 pm

Lya

Nivel 2
Nivel 2
Oftez. Se pare că băiatul e total ameţit de ştiinţă.
-În fine, cum crezi tu.
Eu nu îmi mai bat capul cu ideile pământenilor.

25 Re: Miros de iarba la data de Mar Iun 17, 2014 3:53 pm

RedKo

Nivel 2
Nivel 2
Trebuie sa trec direct la subiect cu ea. Ma aproprii de ea, o iau de mana si ii spun serios:
-Imi arati si mie aripile?

Continut sponsorizat

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum