Ratekev Fire

Forum Anime , Manga , Light Novels

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Ratekev Fire » Arhiva » RPG » ‍‍‍‍‍Valedru » Sudul » Câmpia arabă » Reds Apele~Misiunea No.2

Reds Apele~Misiunea No.2

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Reds Apele~Misiunea No.2 la data de Sam Iun 28, 2014 8:34 pm

RedKo

Nivel 2
Nivel 2
Ma intreb in coninuare, oare cat de destept sa fii, ca, regatul sa nu te observe...ma indrept ingandurat spre campie, unde sper sa gasesc faptasii cat mai repede. Cu pasi mici dar totusi hotarati, inverc sa imi creez in minte strategia pe care o voi folosi. Incontinuare ma intreb cu cine voi avea de-aface. Desigur, datorita antrenamentului meu, am o putere mult mai mare. Plus ca, sunt din ce mai ascutit cu sabia pe care o aveam permanent la spate. Ajung intr-un timp sa cred ca voi avea de-aface cu niste mari calai pregatiti pentru orice. Tot, nu-mi e frica. Imi plac mult provocarile. Mai ales cand sunt bani in joc. Putin lenes ajung pe campie, incepand sa inspectez fiecare coltisor, fiecare parte a campiei. Era verde, iarba campiei te incanta cu un desavarsit, autentic verde. Dar stai, ceva este putin ciudat aici...simnt in aer un miros ciudat. Incerc sa urmaresc acel miros, dar ma duce nicaieri...doar langa un copac urias. Chestia care ma intriga la copac, sunt micile zgarieturi de sabie pe care le observ pe scoarta groasa a lui. Un copac batran din cate observ. Pun mana usor pe scoarta si observ ca partea din fata nu este la fel ca cea din spate...cea din fata este mai neteda. Cea ce ma deranja la copacul stufos, este o creanga care se afla prea aproape de baza. Ceva pare suspicios aici. Pun mana dreapta pe creanga si trag usor de ea. Vad ca nu se inclina, vad doar ca actioneaza ca un intrerupator. Trag mai tare si, prin surprinderea mea, o portiune a scoartei copacului se deschide ca o usa. Mirosul acela putrezit de mai inainte persista de la deschiderea usii. Pufnesc intr-un zambet arogant si intru pe usa improvizata. Cea ce este si mai surprinzator este toboganul care se afla direct la intrarea pe usa. La finalul lui, se afla ceva ce pare a fii o pestera subterana. Foarte mare, deoarece se adancea. Pesterea era usor luminata de niste lumanari. Pasesc usor ca sa nu ma aud prin pestera dubioasa. Ma uitam in stanga si in dreapta. Nu vedeam nimic suspicios. Insa, ma iau dupa mirosul de putrazenie si ajung in fata unei usi normale. Hotii astia par mai mult niste vagabonti destepti. Sau poate nu asa de destepti, pentru ca si-au lasat gunoaiele si carnea putrezita la usa. Oricine i-au fi putut depistat. Oricine cu creier, asta nu prea ii inclode pe unii cavaleri ai regatului. Dar sa trecem peste asta, pentru ca am deja idea cum sa intru acolo. Am sa intru pur si simplu in forta. Bat usor la usa si ma pun de dupa ea. Un tip destul de scund deschide usa. Vede ca nu e nimeni, si incearca sa inchida usa, dar nu poate. Eu tineam de ea. Se uita de dupa usa, dar vede doar pumnul meu in fata lui. Usa se inchide, ceilalti fiind preocupati cu prada ca sa vada ce s-a intamplat. Tipul incearca sa conraatace cu un pumn in abdomen, dar pur si simplu ii prind mana si i-o dau peste cap, introcandu-l cu fata spre usa, ii dau un sut puternic in fund, trecand prin usa. Acesta fiind grandioasa mea intrare. Tipi stateau turbati in acea camera, uitandu-se nervosi la mine. Eu doar schitez un zambet diabolic si le fac semn sa se aproprie. Aveam desigur sabia legata de mana mea dreapta, fiind pregatit de orice atac. Unu se aproprie de mine cu un bat din fier, atacand direct la cap. Degeaba, pentru ca, dintr-o miscare agera ma dau un jos si il dezichilibrez pe tip, dandu-i cu latul sabiei de fier printre picioare. Acesta cade si se loveste puternic cu capul de pamant. Un altul vine in viteza spre mine cu o sabie, eu, la ridicare iau teava de metal. Exact cand era pe punctul de a ma taia, eu ii parez atacul. Prin surprindere, unul apare de sus, dar eu cu o miscare agila din teava ii indrept sabia primului spre sol, ducandu-ma in spatele lui, al doilea, cel din aer il taie, nu mortal la umar. Eu doar ii dau cu teava in cap si lesina. Destul de usor. Ii leg pe cei patru. Stai! Patru? Parca in misiune scria cinci. Unde este ultimul. Nu avaem cum sa ii intreb pe ceilalti pentru ca trei erau lesinati iar unu dormea...incep sa cotrocesc prin lucrurile lor si gasesc haine de cersetor. Banuiesc ca pe timpul zilei, ei se imbracau cu hainele astea si treceau neobservati. Astia patru nu puteau sa se gandeasca la asta...mai trebuie sa fie unu. Imi pun gluga pe cap si ma pun pe scaun, asteptand. Astept foarte mult pana cand vine ultimul. Cine credeti ca era? Era doar un pusti de vreo saisprezece, satpisprezece ani. Plus ca era piele si os. Mai purta si ceva ce pare a fii niste dracovenii pe care le purta la ochi. Acesta incepe sa ma ameninte si alte chestii. Eu doar il iau de gat si il ridic.
-Nu poti fii tu unu din talhari...
Copilul incepe sa rada si bea dintr-o sticluta mica. Incepe sa devina din ce in ce mai greu. Il dau jos din stransoare, privind uluit cum creste musculatura pe el instantaneu. Nu doar musculatura, dar si furia. Incearca sa ma adaca, dar ma rateaza. Si vederea ii scade. Incerc sa scap, dar ma prinde si ma arunca de ici colo. Incerc sa ii fac fata dar nu pot. E foarte puternic. Ma lovea cu pumnii lui mari. Saturat, practic enervat de tupeul lui, ii prind pumnul urias cu o mana. Zambesc turbat la el si ii prind bratul, aruncandu-k intr-o parte, zdrobindu-i chestia ce pare a fii o pereche de ochelari. Acum chiar ca nu mai vedewa deloc. Nu mai ma nimarea. Profit de chestai asta si incep sa il lovesc cu mese, scaune. Acum ca este complet derutat, il leg cu lantul sabiei de picioare, impiedicandu-l, cade ca un copac. Efectul potiunii se duce si il leg impreuna cu ceilalti. Intr-un sac pun toate bunuirle furate si merg cu tot cu ei spre regat. Mi-a luat o zi si ceva, dar am completat misiunea.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Reds Apele~Misiunea No.2 la data de Lun Iun 30, 2014 6:10 pm

RedKo

Nivel 2
Nivel 2
Dupa ce Nanul imi tine un fel de predica ca am uitat de lider, tocilarul scapa. Daca il prind, mi se da in plus bani. Numai bine pentru mine. Desigur, ma indreptam foarte nervos si foarte rapid spre campie. Aveam in minte doar scenarii cum am sa ii tabacesc fundul iscoadei. Cand il prind il zdrobesc. Ajung pe campie si ma uit in jur, turbat. incerc sa ma calmez, reusind intr-un final sa fac asta, incep sa hoinaresc prin campie. Nimic deosebit, nimic suspicios. Ajung intr-un sfarsit pe o portiune a padurii. Intru si incep sa caut printre copacii racurosi. Ajung in fata unei pietre uriaase, pe care statea iscoada cu niste lupi. Acesta zambea catastrofic la mine. Erau doi lupi care incepura brusc sa creasca si sa isi schimbe forma...din nou magie neagra...nu inteleg de unde face rost de asa ceva. Lupii, turbati sar spre mine sa ma atace. Eu, ma dau in spate si imi scot sabia si incerc sa atac unul din lupi, dar paraca avea pielea din fier. Era foarte tare. Celalant ma ataca pe la spate, zgarindu-ma. Asta nu-mi convine de loc. Ma intorc la ei, uitandu-ma diavoleste. Ma uit la ei, ne luptam din priviri. Alerg spre ei, dar, ma arunc pe jos, alunecand pe sub ei. Observ ca pe spate aveau un mic diamant. Distrug acel diamant, iar lupii isi revin. Astfel, i-am omorat usor.
-Copile, nu-i nevoie sa te omor. Asa ca, vin-o de buna voie.
Copilul incepe sa ma injura si sa ma ironizeze. Eu doar ii dau cu o piatra in ca si cade. Il iau de par si il drag pana la Nan.

Vezi profilul utilizatorului

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum