Ratekev Fire

Forum Anime , Manga , Light Novels

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Ratekev Fire » Arhiva » Role Play World » Oras » Oras » Centru » Cele 33 de bariere demonice.

Cele 33 de bariere demonice.

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Cele 33 de bariere demonice. la data de Dum Aug 14, 2016 1:19 pm

Rai

Kyouma
Kyouma
Era luna lui August, vara era pe sfarsite, iarna se apropia ignorand total toamna. Gin traia impreuna cu familia sa adoptiva la marginea satului. Era o casa micuta si modesta si avea o curte destul de mare in spate, cu gradina. Acesta se afla pe una din bancile din gradina, statea cu capul in jos si medita, dracu stie la ce. Cateva bucati de creanga uscata se rup sub greutatea piciorului tatalui sau adoptiv care se apropia cu pasi marunti. Ajuns in fata bancii, acesta se aseaza langa Gin fara sa spuna nimic. Avea in mana o carte groasa si prafuita, foarte veche. Pe coperta era imprimata o imagine cu o poarta sinistra
Spoiler:
iar mai jos era titlul cartii: "Cele 33 de bariere demonice", sub titlu era o bucatica de hartie lipita pe care scria: "Pentru fiul meu Gustav". Gin ridica capul si priveste cartea, o ia in maini si o priveste mai atent.
- Gustav? intreaba nedumerit. Batranul tata adoptiv, pe nume Naruto, surade aratandu-si dintii ingalbeniti de vreme.
- Gustav, oh, da, acesta este numele pe care ti l-a dat tatal tau adevarat, iti vine sa crezi? Incepe sa rada in hohote. Gustav, auzi la el, adevarul este ca, din cate il cunosc eu pe tatal tau, nu era un baiat istet, nu era deloc istet, deloc... repeta acesta devenind deodata grav si apoi dupa cateva secunde izbucnind in ras.
- Deci Gin este numele pe care tu mi l-ai dat? Ma rog, nu conteaza, imi place mai mult Gin, sa trecem de aceasta parte. Deci... ce este cu aceasta carte?
Naruto incepe sa-si mangaie barba sura dupa care spune pe un ton serios.
- Nu stiu nimic, nu am putut s-o deschid niciodata, este oarecum protejata cu un fel de sigiliu, cartea este un absolut mister, de aceea am considerat ca este timpul sa ti-o dau tie, mai ales acum ca am aflat ca vrei sa-ti cauti tatal adevarat.
Gin sterge cartea de praf si incearca sa o deschida. In momentul cand isi pune palma dreapta pe poarta desenata pe coperta cartii, aceasta incepe sa straluceasca. Poarta, ca un efect 3D, se deschide, de asemenea cartea se deschide. Citind primele randuri, Gin isi da seama ca tocmai a pus mana pe o carte foarte importanta si puternica si cu ajutorul ei va gasi raspunsul la toate intrebarile. Era o carte magica ce descria modul de invatare a 33 de tehnici cu bariere demonice ce doar un demon le poate folosi, mai exact cartea era facuta special pentru el, reactionand la sangele acestuia. Se ridica de pe banca, ii zambeste lui Naruto si pleaca din gradina cautand un loc mai retras si ferit de orice privire. Ajunge in padure unde incepe sa citeasca din carte. Barierele ce erau descrise in carte erau numerotate descrescator, de la 33 la 1.
"Numarul 33 - Bariera de protectie impotriva daunelor fizice" Capitolul se intindea pe 33 de pagini explicand cum putea Gin sa invete aceasta tehnica. Pe parcurs ce citea, acesta exersa si incerca sa puna in practica ceea ce invata. Dupa mult chin, acesta descopera ca inauntrul sau se afla o energie misterioasa ce il ajuta sa foloseasca magie sau vraji sau puteri sau, nu era inca sigur cum sa le numeasca, dar putea face lucruri ce un om normal nu ar putea niciodata sa le faca. De fiecare data cand incerca sa creeze bariera nr 33 descrisa in carte, acesta obosea si simtea cum i se scurge energia/puterea/chi-ul/mana/furioku/reiatsu/chakra din el. Dupa multe incercari, reuseste sa stapaneasca ce avea sa fie, prima lui abilitate intitulata bariera nr.33. Era o bariera care avea 2 manifestari diferite. In prima faza, actiona ca un fel de senzor, in momentul in care acesta simtea ca este in pericol, bariera se activa in jurul lui, cu o raza de 30cm, protejandu-l de pericolul ce-l pandea. Acest lucru la sesizat in momentul in care, un mar, cazand din copac, se indrepta cu viteza asupra capului acestuia. Bariera se activa si marul nu ii provoca nici o dauna. In cea de-a doua faza, bariera era actionata direct de catre utilizator, de fiecare data cand acesta dorea. In ultima parte a capitolului 33, se spunea despre faptul ca bariera poate fi perfectionata, iar acest stadiu era doar unul de inceput, basic. Era chiar si o nota care explica cum tatal sau a reusit sa avanseze putin tehnica prin multiplicarea barierei, adica creearea a mai multor straturi din aceeasi bariera pentru a-i spori rezistenta. Era bucuros ca invatase toate acestea intr-un timp relativ scurt. Doreste insa, insetat de cunoastere, sa treaca la urmatorul capitol. Capitolul 32, bariera 32 - Bariera de protectie impotriva daunelor "straine" sau necunoscute (magice sau altfel fata de cele fizice). Era acelasi stil de invatare, aceleasi explicatii, era foarte asemanatoare atat in executie cat si in modul in care actiona. Diferit ii era scopul si atat. De asemenea, aici se specificat faptul ca poate fi folosita in acelasi timp cu bariera nr 33, doar ca consumul de energie crestea considerabil. Avea aceleasi stadii, se actiona senzorial dar si la dorinta utilizatorului. Se putea de asemenea perfectiona in acelasi stil ca cel al tatalui sau sau intr-altul. Acest tip de magie era unul maleabil si personalizabil, diferea de la un utilizator la altul, desi Gin nu stia ce inseamna asta deoarece el nu vazuse alta forma decat pe cea dezvoltata chiar de el. Reusind sa invete si bariera nr 32, acesta incearca, fara sa se gandeasca la consecinte, la activarea simultana a celor 2 bariere invatate. In momentul in care isi aduna energia si incearca sa o materializeze in ceea ce avea sa fie bariera nr33 si nr32, lesina instant din cauza lipsei de energie. Dupa cateva ore de somn, isi da seama ca energia i s-a regenerat. Se pare ca somnul accelera regenerarea energiei, la fel si mancarea putea spori renegerarea energiei. Inchide cartea. Chiar daca energia i se regenerase, nu se simtea in stare sa continue, se simtea foarte obosit, chiar daca dormise, asta din cauza ca se golise total de energie. Se ridica si pleaca din acel loc.

Vezi profilul utilizatorului

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum